Veri Tabanı Yönetim Sistemi Programları

Veri Tabanı Yönetim Sistemi Programları; Access, IBM DB2, File Maker Pro, Paradox, Postgre SQL, SQL Server, Oracle vb. veri tabanlarının özellikleri aşağıda sırasıyla anlatılmıştır.
MS Access: Microsoft Office’nin içinde bir yazılımdır. Küçük ölçekli uygulamalar için kullanılabilir. Tablo başına max 2GB veri depolayabilir. Aynı anda veri tabanına 255 bağlantı yapılabilir. MS Windows dışındaki işletim sistemlerinde kullanılamaz.
MySQL: MySQL, altı milyondan fazla sistemde yüklü olan bir veri tabanı yönetim sistemidir. MySQL çoklu iş, çok kullanıcılı, hızlı ve sağlam bir sistemdir. UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmaktadır. Ayrıca ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de bulunmaktadır. Kaynak kodu açık olan MySQL’in pek çok platform için çalıştırılabilir ikilik kod halindeki indirilebilir sürümleri de bulunmaktadır. MySQL “trigger” ve “stored procedure” özelliğine sahiptir fakat “transaction logging” özelliği yoktur. Veri tutarlığını sağlama işi programcıya bırakılmıştır. Tablo başına 4TB veri saklayabilir.

IBM DB2: Access ve MySQL’e göre daha performanslı olup küçük işletmelere göre yüksek maliyetlidir. Unix ve Windows üzerinde çalışabilir. Transaction logging”, “trigger” ve “stored procedure” özellikleri bulunmaktadır.

Informix: Bu veri tabanı türü ücretli ve güçlü bir veri tabanıdır. Orta ölçekli işletmelerin işini görebilecek kapasitededir. 1994’deki Postgres kodundan geliştirilmeye başlanmıştır.

MS SQL Server: Adındanda anlaşıldığı gibi microsoft’un bir ürünüdür. Sadece microsoft’ ta çalışır. Yüksek maliyetlidir. “Transaction logging”, “trigger” ve “stored procedure” özelliğine sahiptir.

PostgreSQL: Linux, Unix, BSD, Windows, AIX vb. işletim sistemlerinde ücretsiz, akademik bir veri tabanı çeşididir. Çok güçlü işlem yapısı vardır. Bu sistemde veri güvenliği ön plandadır. Tablo başına 64 TB veri tutabilme özelliğine sahiptir.. “Transaction”, “Inheritance” “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahiptir.

Oracle: Şuan için dünyanın en güçlü ve en güvenilir veri tabanı olarak gösterilmektedir. Çok yüksek maliyetlidir. Bunun için küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından kullanılmaz. Büyük işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Windows, Unix, Linux, vb. sistemlerde sınırsız sayıda tablo oluşturulabilmektedir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.