Veri tabanı Yönetim Sistemlerinin Sınıflandırılması

veritabaniBugün sizlere Veri tabanı yönetim sistemlerinin sınıfları hakkında bilgi vereceğim. Veri tabanı yönetim sistemleri temel olarak 2’ye ayrılır. Bunlar;

  • Veri modeline göre veri tabanı
  • Kullanıcı sayısına göre veri tabanı

1.Veri Modeline Göre Veri Tabanı

Bu veri tabanı modeli de kendi içinde 4’e ayrılır. Bunlar şöyle sıralayabiliriz;

  • Hiyerarşik Veri Tabanları
  • Ağ Veri Tabanları
  • İlişkisel Veri Tabanları
  • Düz Dosya Veri Tabanları

Şimdi bu modellerin ne olduklarına teker teker bakalım.

Hiyerarşik Veri Tabanları: Veri tabanları için kullanılan ilk veri tabanı yönetim modelidir. Bu veri tabanı yönetim tipi kişisel bilgisayarlarda kullanılmaz. Sadece ana bilgisayarlarda (serverlarda) çalışan yazılımlar tarafından kullanılır. Bu tipteki veri tabanına örnek olarak IBM tarafından geliştirilen IMS yazılımını verebiliriz. Bu veri tabanında bilgiler bir ağaç yapısında saklanır ve verilere ulaşmak çok kolaydır.

Ağ Veritabanları: 1960 yılında toplanan COCDASYL adlı bilimsel bir toplantıda veri tabanı çalışma grubunun ortak çalışmalarıyla hiyerarşik veri tabanın yetersizliğini gidermek için geliştirilmiş veri tabanı yönetim modelidir. Şunu söylemek gerekiyor ki ağ veri tabanları en karmaşık veri tabanı modelidir.

İlişkisel Veritabanları: Bu model 1970’li yıllarda E. F. Codd tarafından geliştirilmiştir. Bu veri tabanı yönetim sisteminde; veriler tablo şeklinde saklanır. Veri alışverişi için özel işlemler kullanılır ve tablolar arasında ilişkiler belirlenir. Günümüzde en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemidir. Bu modelde veriler tablolar halinde saklanır. Tablolar, satır ve sütunlardan oluşur. Sütunlar bilgi alanlarını, satırlar ise bilgilerin içeriğini belirler.

Düz Dosya veritabanı: Adından da anlaşılacağı gibi bu veri tabanı modelinde veriler düz mantıkla herşey tek bir dosyada saklanır. İstenilen veriyi bulmak zaman aldığı gibi aynı veriyi tekrar tekrar girilir. Bu dosyaların kalabalık olmasına sebep olur. Bu düz veri tabanına en güzel örnek Word ve Excel’de verilerin saklanmasıdır.

2.Kullanıcı Sayısına Göre Veri Tabanı

Bu veri tabanı modeli de kendi içinde 2’e ayrılır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Tek Kullanıcılı Veri Tabanı
  • Çok Kullanıcılı Veri Tabanı

Tek Kullanıcılı Veri Tabanı: Adında da anlaşılabileceği gibi tek bir kullanıcı kullanabilir başka bir kullanıcı aynı ayna bir veri tabanını kullanamaz. Günümüze bilgisayar tabanlı veri tabanı yönetim sistemleri de dâhil tek kullanıcılı veri tabanı yönetim modeli kalmamıştır.

Çok Kullanıcılı Veri Tabanı: Bunda ise bir veri tabanını aynı anda birden fazla kullanıcı kullanabilir. Günümüzde kullanılan bütün veri tabanı yönetim modelleri çok kullanıcılıdır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.