Özgür Yazılım Nedir?

Özgür yazılım bir programın kaynak kodunun yazılımdan anlayan kişiler tarafından istenildiği gibi değiştirilip ve geliştirilip programın yeni bir versiyonunun çıkmasını sağlar. Ayrıca bu yazılımlar istenildiği gibi kopyalanabilir, çalıştırılabilir ve dağıtılabilir. Peki, her yazılan program özgür yazılım mıdır? Tabi ki hayır. Bir yazılımın özgür yazılım olabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir.

  • Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, programın özgür yazılım olmasının en önemli koşuludur.
  • Herhangi bir amaç için yazılımın çalıştırma özgürlüğüne sahip olması,
  • Programda ne yapmak istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını öğrenmek ve onu değiştirme özgürlüğüne sahip olmak,
  • Programı kopyalayıp başkalarına izinsiz dağıtabilme imkânının olması,
  • Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi yayınlama özgürlüğüne sahipse kullanıcılar o yazılıma özgür yazılım denir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.