Google Sesli Arama

Google, sesli arama özelliğini sadece chrome’nin bir eklentisi olarak açıklamıştı. Eklentiyle birlikte Google’ın sözü “OK Google” yapılan aramaları masaüstüne taşırken kullanıcıların hiçbir tuşa basmadan arama yapmanın önü böylelikle açılmış oluyor.
Google’ın sesli arama özelliği uzun bir süredir var fakat Google arama sayfasından sesli arama yapmak için tuşa basıp konuşmanız gerek. Fakat Google’ın yayınladığı ve beta sürümü yayında olan Chrome eklentisi ile hiçbir tuşa basmadan Google’a doğrudan arama yaptırabiliyoruz. Google arama sayfası açıkken bütün konuşmanızı Google’ın bir arama sorusu olarak algılamaması için sihirli sözcük “OK Google” yardımcı oluyor. Meşhur söz “OK Google”ı söyleyerek Google’a istediğiniz soruyu sözlü olarak aratabiliyorsunuz. Chrome eklentisini bilgisayarınıza kurduktan sonra sesli arama yapmak için Google ana arama sayfasının açık olması yeterli,ve arama sonuçları sayfası açıkken de ellerinizi kullanmadan sesli arama yapabiliyoruz.Bazı algılama sorunları elbette var , fakat şuan betada. İlerleyen günlerde tam sürüm yayınlanacaktır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.