E-Ticaret Sitelerine SEO Çalışması Nasıl Yapılmalı?

e-ticaret-seoBu yazımızda e-ticaret sitemize nasıl SEO çalışması yapacağımızı anlatacağım.  SEO uygulamalarında bildiğini üzere özgün içerikler olmak zorunda fakat e-ticaret sitelerinde özgün içeriğin bulunması mümkün değildir. Bildiğiniz üzere günümüzde yapılan web siteleri özgün kodlamalarla yapılmıyor, hazır sistemler kullanılmaktadır. Bu da e-ticaret sitelerinin SEO çalışmalarını biraz zorlamaktadır. Şimdi gelelim e-ticaret sitelerinde SEO çalışmaları nasıl olmalıdır?
E-ticaret siteleri için yapılacak çalışmaları şöyle sıralayabiliriz:

  • SEO çalışmalarına ilk olarak SEO ONE PAGE (Site içi SEO çalışması) olarak başlayın
  • E-ticaret sitenizin url yapısı düzgün olmalıdır. Örnek; http://www.domainadi.com/urunler/futbol/top
  • E-ticaret sitenizde site haritası(sitemap.xml) oluşturmalısınız.
  • E-ticaret sitenizde mutlaka etiket sistemi olmalıdır.
  • E-ticaret sitenizin ürün, kategori ve marka sayfalarına meta etiketlerini (keywordler, sayfa başlıkları ve açıklama gibi) yazmalısınız.
  • E-ticaret sitenize eklemiş olduğunuz ürünlerin özellikleri kesinlikle boş bırakmayınız.
  • Son olarakta site dışı SEO çalışmaları yapmalısınız. Bunu nasıl yaparsınız. Ürünlerinizi facebook, twitter, linkedin, Google plus gibi sosyal ağlarda ve forum sitelerinde paylaşın.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.