Android’de Nasıl Dosya Gizleme Yapılır?

Bazı durumlarda android cihazımızda bulunan bazı dosya ve içeriklerin gizlenmesini isteyebiliriz. Aslında bunu yapmak oldukça basit…

İlk olarak gizleyecek olduğunuz dosyayı bulmak için uygulamalar bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra Tüm dosyalar seçeneğini seçip açılan dosyalar içinde gizlemek istediğiniz dosyayı bulun. Gizlemek istediğiniz dosya üzerinde tıklayarak basılı tutun ve çıkan menüden yeniden adlandır’ı seçin. Yeniden adlandırma işlemini ise gizlemek istediğiniz dosyanın isminin önüne ‘.’ (nokta) koyarak yapın. Boşluk koymadan sadece nokta koyduktan sonra işlemi bitirmek için tamam’a basın. Bu sayede dosyayı gizlemiş olacaksınız. Gizlediğiniz bu dosyaya ulaşmak için ise Ayarlar > Gizli dosyaları göster yolunu izleyin. Bu şekilde gizlediğiniz dosyaları tekrar görünür hale getirebilirsiniz. Gizli dosyaları göster seçeneğindeki tik işaretini kaldırmanız durumunda ise dosyanız yine görünmez olacaktır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.