Css’nin Yapısı

Css’nin yapısından bahsetmek istendiğinde ilk olarak bu kod sisteminin Seçiciler (Sellectors) ve Bildirim Bloğu (Declaration Block) olmak üzere iki ana kısımdan meydana geldiği söylenmelidir. Bildirim bloğu da yine Özellik (Property) ve Değer (Value) olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Sözü edilen Seçiciler HTML elementleridir, çünkü bu elementler potansiyel seçici görevini üstlenmektedir.

Diğer yandan, Css’nin kodlama yapısını oluşturan 3 adet Seçici bulunmaktadır. Kodlar oluşturulurken de bu 3 seçici { } içinde yazılarak kodlama yapılmaktadır. Sözü edilen üç seçici ise Tag isimlerini baz alarak seçim yapan seçiciler, id isimlerini baz alarak seçim yapan seçiciler ve class isimlerini baz alarak seçim yapan seçiciler şeklinde sıralanabilmektedir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, ardından Fark ve Fark Tekstil' de Web Yazılım Geliştirici olarak çalışmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.