Css Renk Kodlaması

RGB ya da Hexadecimal kodlar olmak üzere 2 şekilde ifade edilebilen Css renk kodları web sayfalarınızın hem şablonunda bulunan renkleri hem de kullandığınız yazının renklerini belirlemenize yardımcı olan kodlardır. Bu kodlar kullanılarak renk kodlaması yapabilir ve sitenizin tüm renklendirmesini yapabilirsiniz. Css renk kodlaması kırmızı, yeşil, mavi olarak sıralanabilen ışık renklerinin çeşitli kombinasyonlarıyla oluşturulmaktadır.

Sözü edilen Css renk kodları hem RGB hem de Hexadecimal kodlarla belirlenmektedir. RGB formatına göre renk kodlaması yapıldığında renkler R, G ve B değerlerinin rakamsal ifadeleriyle ifade edilmektedir. Örneğin siyah renginin kodu RGB formatında ‘0, 0, 0’ olarak ifade edilirken, Hexadecimal kodlamaya göre #000000 şeklinde ifade edilmektedir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.