Css Kısaltmaları ve Anlamları

Css kodlamasının önemli bir özelliği de kod fazlalığından kurtulmak ve böylece de fazla sayfaları önlemek amacıyla bize kısaltma kullanma konusunda imkân vermesidir. Bu kısaltmalar ise font, renkler, background, border, margin ve paddingler, listeler, sıfırın kod olarak kullanımı şeklinde yedi kategoriye ayrılmaktadır.

Sözü edilen kısaltmalardan font kısaltmaları yazı tipini belirleyen kodlar olup, font-weight, font-family,  font-size, line-height olmak üzere 4 kodla belirlenmektedir. Yine background kodları da 5 kodun tek satıra indirilmesiyle “background: { #000 url(cinyazilim.jpg) no-repeat fixed 50px 50px; }”  şeklinde ifade edilebilmektedir. Diğer kısaltmalardan border “border-top: 2px dashed #f00;” şeklinde, listeler ise “ul li { list-style:square inside url(cinyazilim.jpg); }” şeklinde tek satırda ifade edilmektedir. Son olarak 0 ise “padding:0;” şeklinde kısaltılarak kodlanmaktadır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.