Css ile Dikey ve Yatay Sayfa Ortalamasının Yapılması

Css kodlama yapacakların sayfayı dikey ya da yatay olarak ortalaması gerektiğinde yatay ortalamayı ‘text-align: center’koduyla kolayca yapabilmekte iken, dikey ortalamayı yapabilmeleri için birkaç yöntemi bilmeleri gerekmektedir. Bu yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

Yöntem 1: divlerin tablo şeklinde görülmesiyle table’ın klasik vertical-align özelliğini kullanarak yapabileceğiniz ortalamadır.

Yöntem 2: Yüksekliği Css kodları içinde belirleyerek yapacağınız ortalama çeşididir.

Yöntem 3: content div’inin yukarısına yüksekliği %50 ve alt mesafeyi ayarlayarak oluşturacağınız bir div’in yerleştirilmesiyle yapılan ortalama yöntemidir.

Yöntem 4: “position:absolute;” ile pozisyonlandırılmış div’den yararlanılarak yapılan ortalama çeşididir.

Yöntem 5: line-height’in div’in yüksekliğine eşitlenmesiyle yanlıca tek satırlık yazıların ortalanabildiği ortalama yöntemidir.

İstediğiniz yöntemi seçerek Css ile dikey sayfa ortalaması yapabilirsiniz.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.