Css Metin Text Özellikleri

Css kod sisteminde metin (text) özellikleri web sayfalarında bulunan metinlerin düzenini kontrol etmektedir. Özellikle metin düzeni için metin özelliklerinin kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Zira bu özellikler sayfadaki metinlerin biçimsel özelliklerini sağlamaktadır. Metin text özelliklerine örnek vermek gerekirse color özelliği yazının rengini, direction yazının yönünü, line-height satırlar arasındaki yüksekliği, letter-spacing karakterler arası uzaklığı belirleyen kodlar bütünüdür.

Diğer text özellikleri ise text-align html ögesi içindeki yazının yakınlaştırılmasını, text-decoration yazıya dekorasyon eklemeyi, text-indent yazının ilk satırının belirtilen mesafe kadar içeriden başlamasını, text-transform bir metindeki harflerin denetlemeyi, word-spacing kelimeler arasındaki boşluğun küçültülüp ya da büyütülmesini sağlamaktadır. Görüldüğü gibi bir web sayfasındaki metnin düzenlenmesinde Css metin text özellikleri olmassa olmaz kod sistemlerindendir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.