CSS (Cascading Style Sheets)

CSS bir kısaltmadır. “Cascading Style Sheets” kelimesinin baş harflerinden oluşur. Dilimizdeki anlamı: Basamaklı Stil Sayfası. Css internet sayfalarının görünümünü değiştiren bir tanım dosyasıdır. CSS’e kendine has kuralları olan bir  tanım dilidir diyebiliriz. CSS sayfa içersindeki her bir elemana ait farklı özellik atamayı sağlar.
     
Css Özellikleri:

  • Html sayfasındaki nesnelerin görüntüsünü belirler
  • Html 4.0 sürümü ile stil dosyaları geliştirilmiştir
  • CSS ayrı bir dosyada *.css uzantısı ile saklanabilir. Bu işlem sayfanın daha hızlı açılmasını sağlar
  • Elemanlar üzerinde style=”” parametresi ile özel kısa tanımlar yapılabilir.

HTML ilk üretildiğinde yazı rengi ve boyu gibi özellikleri tag´lar ile tanımlayacağı düşünülmedi. ilk HTML sürümünde aşağıdaki gibi temel taglar kullanıldı.

Daha sonra HTML 3.2 sürümüyle gibi taglar sunulduğunda renk ve yazı boyu gibi alt özellikler gelişmeye başladı. Fakat çok büyük web sayfalarında bu durum tasarımcı için sıkıntılı olmaya başladı. Çünkü sonradan doğru tagı bulmak ve değiştirmek zorlaşıyordu.

Bu sorunu çözmek için Dünya İnternet Topluluğu (W3C) HTML 4.0 sürümü ile CSS yapısını geliştirdi. Böylece boyut ve şekil bilgileri sayfada olmak yerine CSS uzantılı tek bir dosyada toplandı. Bu sayede web tasarımcı sayfanın görünümünü değiştirmek istediğinde tek yapması gereken CSS dosyasını açmaktı. Böylece web sayfasında bir anda birçok sayfa değişmiş oluyordu.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.