Pardus Projeleri Nelerdir?

Çomar

Çomar (Seçim Yöneticisi) sistemin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan donanım, ağ, kullanıcı, zaman, görüntü gibi ayarların mümkün olduğu kadar kendi kendine yapılması amacıyla geliştirilen özgün bir Pardus tasarısıdır. Kullanıcılara bir yetki denetimi dahilinde bu ayarları basit ve anlaşılır bir biçimde değiştirme olanağı sağlamaktadır. Ayrıca Çomar dünyada yazılan ilk Türkçe donanım yöneticisidir. Dağıtıcı üzerindeki kodlarda Türkçe karakterler kullanılabilmektedir.

Pisi ve Paket Yöneticisi

Pisi, bağımlılıkları takip ederek paket kurma, kaldırma, yükseltme ve benzeri işlevleri yerine getirmede kullanılır. Kullanıcı dostu, bir çizgisel ara yüz ve kapsamlı bir komut satırı ara yüzü içermektedir. Geliştiriciler için basit bir geliştirme ortamı sunar.

Paket yöneticisi ise PISI de işlem yapabilmek için gerekli görsel ara yüzdür. Bu ara yüzle yazılımları yani programları kendi istediğiniz gibi yükleyip kaldırabilirsiniz.

Yalı 

Pardus’ u kurarken kullanılan görsel kurulum aracıdır. Üstün özellikleri sayesinde diğer Linux sürümlerine göre Pardus’ un bilgisayara daha kolay bir şekilde yüklenmesini sağlar. Yalı sayesinde kullanıcıya çok az iş düşmektedir.

Kaptan : Pardus kurulduktan sonra bilgisayarınızdaki masaüstü tercihlerinin hızlı bir şekilde ayarlanmasını sağlamaktadır.
Tasma: Windows’ daki Denetim Masası gibi bilgisayarınızı en kolay şekilde yapılandırmanızı sağlar. Pardus 2009 ile birlikte bu yazılımın geliştirilmesini durdurulmuştur.
Zemberek : Türkçe imlâ kurallarının denetimini yapar. Zemberek yazılan kelimenin Türkçe imla kurallarına uymaması durumunda kelimenin altına kırmızı bir işaret koyar ve bu kelimelerin doğru yazılması için kullanıcıya kelimeyi düzeltmesi için seçenek sunar.

Disk Yöneticisi 

Sisteminizde bulunan disklerin ve disk bölümlerinin açılış sırasında kullanıcının kullanabilmesi için gerekli ayarları yapmaya yarar.

Servis Yöneticisi 

Servis yöneticisi Pardus üzerinde çalıştırdığınız uygulamaları listeleyen bir ara yüzdür. Bu programla isterseniz açılışta birçok programı otomatik başlatabilir ve ya açılışta otomatik başlamalarını engelleyebilirsiniz. Genelde servis yöneticisi programını web tasarımcılar kullanırlar. MySql,Sql Server gibi web veri tabanı programlarını aktif etmek için bu program kullanılır ve değiştirilemez kurallara sahiptir.

Açılış Yöneticisi 

Açılış Yöneticisi, Pardus işletim sistemini önyükleme (boot) yapmak için hazırlanmış temel yazılımdır. Aynı zamanda bununla beraber diğer Linux ve kapalı kaynak işletim sistemlerini başlangıca eklemeyi sağlamaktadır. Ayrıca bu yazılımla önyükleme açılış zamanını uzatıp kısaltılabilir ve yeni işletim sistemleri ekleyebilir ve ya eskilerini silerek açılışı hızlandırabilirsiniz.

Pardus Güvenlik Duvarı

Güvenlik Duvarı, Pardus geliştiricileri tarafından hazırlanmış ve Pardus kullanıcılarına sunulmuş virüs ve hacker saldırılarını engelmeye yarayan bir yazılımdır. Bu yazılım ile HTTP,HTTPS,FTP gibi temel protokoller ve MSN, AIM, SMTP,POP3 gibi birçok protokol üzerinde engelleme yapılabilmektedir. Bu sistem diğer işletim sistemlerinde bulunan standart güvenlik duvarlarına benzemektedir. Ancak bu sistem Pardus üzerine sonradan eklenen bir sistemdir.

Kullanıcı Yöneticisi 

Kullanıcı Yöneticisi, Pardus kullanıcılarını temel alan ve kullanıcıların sisteme giriş özelliklerini barındıran temel yazılımlardan bir tanesidir. Bu yazılımla beraber işletim sisteminize girişte şifre kaydı ve giriş sınırlamasını koyabilirsiniz.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.