Css ile Buton Yapmak

Butonlar web sitelerinde bazı eylemlerin gerçekleşmesini sağlamak için kullanılan ögelerdir. Sözü edilen butonlar biçimleri, renkleri, konumu, yönü ve bazı özellikleri olması nedeniyle Css kodları kullanılarak tasarlanmaktadır. Şimdi ise buton yapmak için yapılması gereken kodlamadan bahsedelim.

Basit Butonları Kodlama

<button> ve <input type=”button” /> kodu kullanılarak yapılmaktadır. Ama bu html koduna css ile şekil verilmesi gerekmektedir. Daha sonra butonun active, hover ve focus hallerinin ve buton biçimsel özelliklerinin css kodlarıyla belirlenmesi gerekmektedir.

Görselliği Arttırılmış Butonları Kodlama

Yukarıdaki şekilde buton kodlandıktan sonra görselliği ve işlevselliği arttırmak için özel css kodları eklenerek kodlanan butonlardır. Ayrıca, bu butonları ikiye bölmek ve farklı özellikler de eklemek mümkün olmaktadır. Bu butonların görünümü oldukça profesyonel ve çekicidir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.