ASP.NET MVC Nedir?

2002 yılında ilk defa yayınladığında, ASP.NET ve Web Form’ları bir bütün gibi ve aynı şey olarak düşünülüyordu. Oysa ASP.NET daima 2 katman üzerinde durdu. Bu katmanlar;

  • System.Web.UI: Web Form katmanı, server kontrolleri, view state vb…
  • System.Web: Modüller, handler (işleyici)’lar, HTTP Stack, vb… 

ASP.NET içerisinde geliştirilmiş hazır server kontrollerini sürükle-bırak yöntemi ile web sayfalarımıza atıp, otomatik olarak bizim için oluşturulmuş HTML çıktılarına sahip oluruz. Çalışmasını istediğimiz sayfadaki işlemleri handler (işleyici)’lar, modüller aracılığıyla çalıştırırız. ASP.NET yerleşik olarak bir modele sahip değildi bu da yazılım dünyası için büyük bir eksiklikti. ASP.NET MVC olarak 2007 yılında dünyaya duyuruluncaya kadar bu model eksikliği kullanan yazılımcılar tarafından hissedildi.

MVC pattern (model)’i web uygulamalarında sıklıkla kullanıyor, ASP.NET MVC içerisindeki kullanımı genel hatlarıyla;

  • Models: Kullanacağınız class (sınıf)’lar bulunur. Bu katmanda veritabanına erişim yollarınız ve metotlarınız yer almaktadır. Bu katman data (veri) erişim katmanı olarak Entity Framework, NHibernate, ADO.NET ile Database (veritabanı) üzerinde veri işlemleri yapılması için kullanılır.
  • View: Bu katmanda dinamik olarak HTML kodları projeye entegre edilir.
  • Controller: View (sorgu) ve Model arasındaki iletişimi sağlar. Kullanıcı girişlerini yanıtlar, model ile haberleşir, hangi View (sorgu)’ in render edileceğine karar verir.

ASP.NET MVC Nasıl Geliştirildi, Nerede Geliştirildi, Kim Geliştirdi?

Şubat 2007 yılında, Microsoft’tan Scott Guthrie(“ScottGu”) tarafından ABD’ nin doğu yakasındaki bir konferansa giderken uçakta ASP.NET MVC’ nin temelini tasarlamıştır. Bir kaç yüz satır kod’ dan oluşan basit bir uygulamaydı. Fakat salondakileri heyecanlandıran ve potansiyeli yüksek bir teknoloji olduğunu o zamandan hissettirmiştir.

Release olana kadar 9 deneme sürümü oluşturulmuştur. Sonunda ASP.NET MVC 1.0, 13 Mart 2009 yılında Release oldu.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.