Etik Hacker Nasıl Olunur?

Eğer eski hacker değilseniz bu gruba dahil olmak için özel bir eğitim almanız gerekiyor. Bu eğitimleri de CEH (Certified Ethical Hacker) eğitim veren kurslardan alabilirsiniz. CEH eğitimi veren kurs firmaları Etik Hacker adayları ile bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşme kurs boyunca öğrendiklerini asla kötü amaçla kullanmayacaklarına dair bir sözleşmedir.

Eğer burada öğrenilen bilgileri kötü amaçla kullanırlarsa Etik Hackerlik ünvanı ellerinden alınarak haklarında yasal soruşturma başlatılır. Bu sözleşme işlemlerinden sonra eğitime katılan beyaz şapkalı hacker adayları ilk önce rakiplerinin metodları konusunda uzmanlaşıyor. Kısaca bu konular;

  • Sanal dünyada iz nasıl takip edilir?
  • Güvenlik açıkları nasıl kapatılır?
  • Siyah şapkalıların ele geçirdiği bilgiler nasıl geri alınır?

gibi çeşitli konular da eğitim tamamlanır. Eğitimi tamamladıktan sonra ECO-350 veya 312-50 kodu ile bilinen CEH Sınavını geçmek gerekir. Bu  sınav birbirinden zorlu 150 bilgi güvenliğinin bulunduğu İngilizce bir sınavdır. Bu sınavda CEH adayları bu 150 sorunun %70’ini doğru doğru bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Yani 105 soruyu cevapladıktan sonra Certified Ethical Hacker unvanını almaya hak kazanmış olursunuz. Bu sertifikayı aldıktan sonra başta; U.S. Army, U.S Air Force, FBI, CIA vb birçok kurumda CEH Sertifikası’na ve Certified Ethical Hacker unvanına sahip güvenlik uzmanları çalışmaktadır.

Ülkemizde ise henüz durum bu kadar parlak olmamakla birlikte artan güvenlik ihtiyacı ile CEH unvanına sahip Etik Hackerlar daha iyi koşullarda çalışmaya başlayacağını düşünmekteyim.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.